Programació 2019-08-16T13:44:02+00:00

VIII FESTIVAL DE CORTOMETRAJES K-LIDOSCOPI
CULLERA

Del 16 al 20 d’octubre de 2019


PROGRAMACIÓ

DIMECRES 16 D’OCTUBRE

Vesprada

INAUGURACIÓ FESTIVAL

Lloc: Vestíbul Auditori del Mercat

Hora: 20.00 Actuació Musical Inauguració exposició “Lienzos de Cine” de l’artista Miguel Fuster

Entrada lliure

DIJOUS 17 D’OCTUBRE

Matí

XARRADA-COL·LOQUI- ALUMNAT ESO

Lloc: Auditori del Mercat

Hora: 10.00 Convidat: Miguel Fuster – Equip Direcció Artística de “La Casa de Papel”

Entrada lliure

Vesprada

PROJECCIÓ SECCIÓ OFICIAL

Lloc: Auditori del Mercat

18.00 – Ni perros ni flautas – Directora: Alicia Ruíz de Amoraga – 13’- Documental
18.14 – Vaca –Directora: Marta Bayarri – 15’ – Argumental
18.30 – Tahrib – Director: Gerard Vidal-Cortés – 11’ – Argumental
18.42 – Oldie but Goldie –Director: Nacho Subirats – 5’ – Animació
18.48 – Fin – Director: Álvaro García Company – 13’ – Argumental
19.02 – Moda – Director: Imanol Ortiz – 8’ – Argumental
19.11 – Quebrantahuesos, las barbas del viento – Director: Manuel Mateo Lajarín – 9’ – Documental
19.21 – Zacarías – Directora: Violeta Trincado – 12’ – Argumental
19.34 – Héroes – Directors: Santiago Cardelús Ruíz-Alberdi i Pablo Manchado Cascón – 8’ – Argumental
19.43 – Narcobot – Directora: Ana Genís – 6’ – Animació
19.50 – Parches – Director: Israel Lázaro – 13’ – Argumental
20.04 – 27 minutos – Director: Fernando González Gómez – 8’ – Argumental
20.13 – Cambiar una vida – Director: Fernando Mateos Frühbeck – 18’ – Documental
20.32 – Tono Menor – Director: Iván Sáinz-Pardo – 11’ – Argumental
20.44 – El Desconcierto – Director: Javier Rodríguez Espinosa – 18’ – Argumental
21.03 – Flora – Director: Javier Kühn – 13’ – Argumental
21.17 – Clips per salvar el món – Director: Javier Horrillo – 3’ – Animació
21.21 – El lienzo de Ydáñez – Director: Alicia Ruíz de Amoraga – 14’ – Documental
21.36 – Zapatos de tacón cubano – Director: Julio Mas Alcaraz – 17’ – Argumental
21.54 – Manuel – Director: Javier Robles Álvarez – 9’ – Argumental
22.04 – Muero por volver – Director: Javier Marco – 15’ – Argumental
22.20 – Y… ¿por qué no? – Director: Alberto Azcona – 12’ – Documental
22.33 – Patchwork – Directora: María Manero – 8’ – Animació
22.42 – Limbo – Director: Daniel Viqueira – 15’ – Argumental

Entrada: 2 euros

DIVENDRES 18 D’OCTUBRE

Matí

PROJECCIONS CURTMETRATGES – ALUMNAT PRIMÀRIA

Lloc: Auditori del Mercat Hora: 10.00

Entrada lliure

Vesprada

PROJECCIÓ SECCIÓ OFICIAL

Lloc: Auditori del Mercat

18.00 – Sra. Pepita. No robar – Directora: Vanessa del Campo – 18’ – Argumental
18.19 – Places – Directora: Claudia Barral Magaz – 5’ – Argumental
18.25 – Lifetime – Directors: Carlos Escutia i Ramón Mascarós – 10’ – Animació
18.36 – Un cuento al revés – Directors: Inés Pintor Sierra i Pablo Santidrián – 13’ – Argumental
18.50 – Savis de l’horta – Director: David Segarra – 13’ – Documental
19.04 – Máscara de Cordura – Director: Fran Casanova – 20’ – Argumental
19.25 – Mama – Director: Eduardo Vieitez – 8’ – Argumental
19.34 – Mi hermano Juan – Directores: Cristina y María José Martín Barcelona – 10’ – Argumental
19.45 – El Gran Verde – Director: José Luís Castro Zapata – 11’ – Animació
19.57 – Chueca – Directors: Jaime Gómez y Anna Ray – 6’ – Documental
20.04 – Cásting (Remunerado) – Directors: Javier García Fernández i Rocío Alzueta Jaro – 16’ – Argumental
20.21 – Wounds – Director: Joan Pauls – 10’ – Argumental
20.32 – Los tres escalones – Director: José María Arijo – 19’ – Documental
20.51 – Monsters walking – Director: Diego Porral Soldevilla – 1’ – Animació
20.53 – Sagrada Familia. La Bíblia en pedra – Director: Jordi Roigé i Solé – 11’ – Documental
21.05 – La Tierra llamando a Ana – Director: Fernando Bonelli – 20’ – Argumental
21.26 – Estigma – Director: David Velduque – 14’ – Argumental
21.40 – Unburied – Directora: Sally Fenaux Barleycorn – 6’ – Documental
21.47 – Ama – Directora: Júlia de Paz – 19’ – Argumental
22.07 – Star Rock – Directors: Raúl Colomer i Aitor Herrero – 5’ – Animació
22.13 – La Mugre – Directors: Berta Galvany i Pau Bosch – 19’ – Argumental
22.33 – Sand castles – Director: Markel Redondo – 14’ – Documental
22.48 – Nomeolvides – Director: Ferran Navarro-Beltrán Viñuales – 7’ – Argumental

Entrada: 2 euros

DISSABTE 19 D’OCTUBRE

Vesprada

PROJECCIÓ SECCIÓ OFICIAL

Lloc: Auditori del Mercat

18.00 – Soy una tumba – Director: Khris Cembe – 11’ – Animació
18.12- Visibles – Director: Enrique Rey – 20’ – Documental
18.33 – Xiao Xian – Director: Jiajie Yu Yan – 17’ – Argumental
18.51 – Fear – Director: Juan José Serrano – 14’ – Argumental
19.06 – Red – Director: Carlos Maestre – 3’ – Animació
19.10 – La octava dimensión – Director: Kike Maíllo – 17’ – Argumental
19.28 – Todos mis padres – Director: Bernabé Rico – 15’ – Argumental
19.44 – Gusanos de Seda – Director: Carlos Villafaina – 16’ – Argumental
20.01 – Cocodrilo – Director: Jorge Yudice – 5’ – Argumental
20.07- Nacho no conduce – Director: Alejandro Marín – 19’ – Argumental
20.27 – Ariana – Director: Fernando Pozo – 12’ – Argumental
20.40 – Coming Ashore – Directors: Santi Palacios i Mikel Konate – 10’ – Documental
20.51 – La Guarida – Director: Iago de Soto – 15’ – Argumental
21.07 – Catharsis – Directors: Guillermo i Javier Polo – 5’ – Argumental
21.13 – Rosenwohl – Director: Miguel Llorens – 19’ – Argumental
21.32 – Te inventaba conmigo – Director: Daniel Parra – 15’ – Documental
21.48 – Guisantes. Sinfonía industrial en cuatro movimientos – Director: Fran Gas – 4’ – Animació
21.53 – Esculpiendo en la memoria – Director: Rubén seca – 4’ – Documental

Entrada: 2 euros

DIUMENGE 20 D’OCTUBRE

20.00 – Gala de cloenda del VIII Festival i lliurament de premis

Lloc: Auditori del Mercat

Lliurament dels Premis Escolars Lliurament dels Premis Secció Oficial Homenatge al director AGUSTÍ VILLARONGA

Lliurament Premi K-lidoscopi d’Or a l’actriu ADRIANA OZORES

Projecció dels curts guanyadors.

Còctel cloenda.

Entrada: 8 euros

ALTRES EVENTS

Curs d’interpretació davant la càmera a càrrec del director AGUSTÍ VILLARONGA a l’Hotel Cullera Holiday.

Dates del curs: del 17 al 20 d’octubre.

Organitza: Fundació AISGE València

Col·labora: K-lidoscopi Associació Cultural

AGUSTÍ VILLARONGA

Nascut a Mallorca el 1953, s’inicia en el món del cine com a actor, director artístic i estilista fins rodar els seus primers curts Anta mujer (1976), Laberint (1980) y Al Mayurka (1980).
Ja per fi, el 1987 aconseguix rodar la seua òpera prima Tras el cristal, que és seleccionada per al Festival de Berlín.
El 1989 rodaria El niño de la luna, amb la que desconcertaria al públic i a la crítica internacional en el Festival de Cannes i que seria guardonada amb el Premi Goya al millor guió original. Paral·lelament a la ficció, roda el documental Al-Andalus: las artes islámicas en España, produït per Sogetel i el MOMA de Nova York.
Posteriorment, barrejaria els treballs en televisió i cine amb títols com El pasajero clandestino (1995), 99.9 (1997) amb la que va aconseguir el Premi Méliès de plata a la millor pel·lícula fantàstica europea, o El mar (2000), nominada al l’Ós de Or, i guanyadora del Premio Manfred Salzgeber a la innovació.
En 2001 rep el Premi Nacional de Cine de Catalunya.
Obsessionat per la innovació i la complexitat roda el 2002, Aro Tolbukhin: en la mente del asesino, un fals documental on barreja gèneres i formats i que va ser guardonat amb el Premi Ariel com a millor guió original.
El 2010 estrena Pa Negre, presentada al Festival de Cine de Sant Sebastià on aconseguix la Concha de Plata a la millor actriu, a més de guanyar 9 Premis Goya, entre ells el de Millor direcció. La pel·lícula va ser seleccionada per a competir per l’Òscar a la Millor pel·lícula de parla no anglesa.
El 2011 es reconegut amb el Premi Nacional de Cinematografia i és mereixedor de nombrosos guardons a nivell internacional. Continua el seu treball per a la gran pantalla amb títols com El Rey de la Habana (2015), o Incierta Gloria (2017). El proper semestre estrenarà la seua última pel·lícula rodada íntegrament a Londres.